11 Temmuz 2023

GEZEGEN DÖNGÜLERİ ve KİŞİSEL DÖNÜŞÜMLERİMİZ

 Ağır hareket eden gezegen döngüleri kişinin yaşam deneyimlerinde ve tekamülünde oldukça önemli etkiler meydana getirir. Özellikle 40-43 yaş civarında deneyimlediğimiz Satürn, Uranüs, Neptün ve Pluton döngüleri gerek psikolojik gerekse kadersel olarak önemli olaylara ve dönüşümlere neden olabilir.

   Transit Satürn-Natal Satürn Karşıtlığı (42-43 Yaş)

   Transit Uranüs-Natal Uranüs Karşıtlığı (40-42 Yaş)

   Transit Neptün-Natal Neptün Karesi (38-42 Yaş)

   Transit Pluton-Natal Pluton Karesi (36-42 Yaş civarı, Pluton’un yörüngesindeki farklılık nedeni ile 1937-1995 yılları arasında doğanlar orta yaşın başlangıç döneminde yaşarlar. 1995 ve sonrası doğumlular için 48 yaş sonrasına denk gelir.)

   14-15 yaş civarında gerçekleşen ilk Satürn karşıtlığında genellikle otorite figürleri ile çatışma halinde oluruz. Ergenlik çağına işaret eden bu karşıtlık, kendi alanını ve kimliğini oluşturmak isteyen kişinin karşısındaki pek çok şeyi engel olarak görmesine neden olabilir adeta kendini ispat etme çabası içine girer. 42-43 yaşlarında meydana gelen bir sonraki karşıtlıkta ise farkındalıkların arttığı, mevcut durumun değerlendirilerek yeni adımların atıldığı ya da birtakım sonlanmaların olduğu bir dönem başlar. Kişi huzursuzluklar yaşadığı, hayatını ve o güne dek yaptıklarını sorgulamaya başladığı, özellikle ilişkileri, ortaklıkları ve otorite figürleri ile sorunlar yaşadığı bir süreç içine girer. 44 yaş civarında netleşen karşıt açı, tüm bu zorluklara karşı geliştiren direnç ile güçlü bir farkındalık başlatır ve ardından sabır ve baş edebilme yeteneği gelişir. Yaşanan kaos yeni bir düzene evirilmeye başlarken inşa edilen yeni düzenle kişi kendini daha güçlü ve olgun hissetmeye başlar. Kısıtlamaların ve sınırların gezegeni olan Satürn aslında bu süreçte bize kendimizle ilgili muhasebe yapma fırsatı sunar.

   Uranüs karşıtlığı değişim arzusuna, özgürlük arayışına sürüklerken bir yandan da ciddi huzursuzluklara neden olabilir. Satürn etkisiyle farkındalık geliştirmeye çalışırken pek çok şeyi değiştirme özgür, özgün ve bireysel olma çabası içine gireriz. Neptün de bu süreçte kare açı yaparak hayallerle gerçekleri ayırmada zorluklar yaşamamıza somut adımlar atmakta zorlanmamıza neden olur. Aslında hem kendi özgünlüğümüz için mücadele eder hem de hayatımızın muhasebesini yaparak enerjimizi doğru kullanabileceğimiz bir süreç içine gireriz. Neptün’ün verdiği manevi güç ve sezgi ile, neyi geride bırakıp ne için çabalamamız gerektiğini fark ederiz.

   Tüm bu etkilerin yanında en zorlayıcı ve dönüştürücü olan 37-43 yaş civarında yaşadığımız Pluton karesi bizi korkularımızla yüzleştiren bir etki yaratır. Transit ettiği ev ve burcun konularında ciddi değişim ve dönüşümlere ayrıca güç ve kontrol temalarıyla yüzleşeceğimiz bir sürece neden olur. Ölüm ve yeniden doğuşun gezegeni olan Pluton bu süreçte hayatlarımızı alt üst edebilecek etkiler meydana getirebilir. Sembolik bir ölüme işaret eden Pluton karesi, değişime ve dönüşüme direnç göstermeyen mevcut potansiyelini kullanabilen kişiler için adeta bir küllerinden yeniden doğuş fırsatı sunar.

   Orta yaş dönemine denk gelen bu gezegen transitleri kendimizle yüzleşme, kendimizi ve potansiyelimizi tanıma, olgunlaşma fırsatlarını sunarken Amerikalı düşünür ve yazar Wilfred A. Peterson’un şu dizelerini akıllara getiriyor,

 …Beni yavaşlat Tanrım!

Tanrım, bana değiştirebileceğim şeyleri değiştirebilmek için cesaret

Değiştiremeyeceğim şeyleri kabul etmek için sabır

İkisi arasındaki farkı bulmak için akıl ver…


Blog

MARS BURÇLARDA

Dünya sahnesine geldiğimiz andan itibaren bir varoluş ve hayatta kalma ve mücadelesi içine gireriz.

GEZEGEN DÖNGÜLERİ ve KİŞİSEL DÖNÜŞÜMLERİMİZ

Ağır hareket eden gezegen döngüleri kişinin yaşam deneyimlerinde ve tekamülünde oldukça önemli etkiler meydana getirir.

ASTROLOJİ VE KÖKENİ

Günümüzde gerek kollektif olaylarla ilgili öngörümler gerekse kişisel anlamda yol gösterici olarak astroloji ilmi oldukça dikkat çekmekte.

12. EV ve GEZEGENLER

12. ev gaybı, irademiz ve kontrolümüz dışında gelişen, görmekte zorlandığımız olayları, bilinçaltını, en derin korkularımızı ve arzularımızı temsil eder.

ORYANTAL GEZEGEN

ORYANTAL GEZEGEN, doğum haritalarında doğu ufkunda Güneş’ten hemen önce doğan, yeteneklerimizi gösteren ve buna bağlı olarak mesleki eğilimlerimizi de etkileyen rehber niteliğindeki gezegendir.

SATÜRN ve KORKULARIMIZ

Satürn sorumluluklarımızı, zorlukları, sınırlamaları, sınavlarımızı, görev ve yüklerimizi anlattığı gibi en derin korkularımızı da anlatır.

SECONDARY PROGRESS (İKİNCİL İLERLETİLMİŞ HARİTALAR)

İkincil ilerletilmiş haritalar doğum anı konumundan itibaren Güneş’in her yıl için 1 derece (1 gün 1 derece) ilerletilmesiyle oluşturulan haritalardır.

Sorularınız mı var? Benimle iletişime geçebilirsiniz.

Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?

İletişim Bilgileri